Myszy i inne małe ssaki są bardzo powszechnym i kłopotliwym problemem zarówno w domach, jak i w miejscach pracy. Walka z nimi dotyczy nie tylko menedżerów zakładów przemysłowych, rolników i właścicieli magazynów, ale także osób prowadzących hotele, restauracje i sklepy. Gryzonie są obecne wszędzie tam, gdzie ludzie działają, ponieważ tam najczęściej znajdują swoje siedliska.

Jak pozbyć się tych szkodników, które zakłócają nie tylko biznes, ale także codzienne funkcjonowanie?

Gryzonie stanowią poważne zagrożenie dla mieszkańców osiedli mieszkaniowych lub domów jednorodzinnych, ponieważ uszkadzają struktury budynków, niszczą rury kanalizacyjne, uszkadzają instalacje elektryczne oraz zanieczyszczają pomieszczenia, wyposażenie i teren wokół budynków.

Są one również dużym wyzwaniem dla właścicieli gospodarstw rolnych, ponieważ zjadają i zanieczyszczają duże ilości żywności, niszczą ogrody i sady, a także podgryzają korzenie i bulwy kwiatów i warzyw.

Co więcej, gryzonie, a zwłaszcza szczury, stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Są nosicielami groźnych chorób, które przenoszą do miejsc, w których grasują.

Niebezpieczne choroby, takie jak zatrucie salmonellą, toksoplazmoza, tyfus plamisty, gorączka szczurza, leptospiroza, włośnica i dżuma, mogą być przenoszone przez pasożyty i drobnoustroje chorobotwórcze, które stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt domowych.

Skuteczne zabezpieczenie przed gryzoniami

Aby skutecznie zabezpieczyć się przed gryzoniami, należy regularnie kontrolować miejsca, w których często osiedlają się myszy i szczury, aby zapobiec ich rozmnażaniu i rozprzestrzenianiu się w budynkach i wokół nich. Wskazane jest zabezpieczenie tych obszarów przez stosowanie trutek lub uszczelnienie ubytków, np. silikonem. Przed zastosowaniem środków chemicznych należy jednak upewnić się, że nie stanowią one zagrożenia dla zwierząt domowych lub dzieci.

Do podstawowych środków zapobiegawczych w dziedzinie zwalczania gryzoni należy przede wszystkim:

 • zachowanie porządku,
 • identyfikacja potencjalnych miejsc zamieszkania gryzoni,
 • sprawdzanie szczelności budynku,
 • w przypadku firm - instalacja poidełek deratyzacyjnych, rozmieszczenie pułapek na gryzonie lub lepów,
 • unikanie magazynowania przedmiotów, w których gryzonie mogą zakładać gniazda,
 • unikanie pozostawiania żywności lub pozostałości jedzenia, które mogą stanowić pożywienie dla szkodników.

Efektywne eliminowanie gryzoni

Usuwanie gryzoni, zwane deratyzacją, może być skuteczne poprzez trzy podstawowe metody, w zależności od rodzaju pomieszczeń oraz typu szkodników, które tam zamieszkują. W celu zwalczania szczurów, myszy lub innych szkodników, można stosować:
 • rozmaite narzędzia mechaniczne, takie jak pułapki, na przykład lepy, łapki czy gilotyny,
 • metody biologiczne, które polegają na użyciu specyficznych rodzajów ptaków lub ssaków, które naturalnie ograniczają populację gryzoni w danym środowisku,
 • preparaty chemiczne, które są stosowane do tępienia szkodników i różnią się parametrami, składem oraz sposobem użytkowania.
Stosowanie środków chemicznych jest najpopularniejszą i powszechnie stosowaną formą eliminacji gryzoni. Zarówno profesjonalne firmy zajmujące się tą usługą, jak i właściciele prywatnych domów wykorzystują tę metodę. Ogromną zaletą tej metody zwalczania szkodników jest dostępność oraz szeroki wybór różnego rodzaju środków chemicznych. Są one sprzedawane w różnych formach, takich jak:
 • granulaty,
 • proszki,
 • ziarna zbóż i płatki,
 • kostki wykonane z wosku,
 • pasty w saszetkach,
 • kremy,
 • pianki,
 • żele.

Usuwanie szkodników przy użyciu substancji chemicznych zapewnia efektywne pozbycie się gryzoni z terenu zainfekowanego przez te zwierzęta, a także zapobiega ich kolejnym infestacjom. Aby zapewnić sukces procesu deratyzacji i uzyskać pożądane wyniki, należy odpowiednio się do niego przygotować.

Poza nabywaniem środków chemicznych, należy przeprowadzić trzy kluczowe etapy działań przeciwko gryzoniom. Pierwszym z nich jest dokładne zidentyfikowanie rodzaju szkodników, które mają zostać wyeliminowane. Kolejnym krokiem jest zlokalizowanie potencjalnych miejsc gniazdowania gryzoni oraz dobór odpowiedniego środka chemicznego.

Ważne jest, aby stosowanie pułapek lub trutek na szczury nie tylko było skuteczne, ale również prawidłowo ustawione. Trzecim etapem po zakończonej deratyzacji jest dokładne posprzątanie pomieszczenia, w którym przeprowadzono zabieg. Jest to szczególnie istotne, ponieważ minimalizuje to ryzyko ponownej infestacji przez gryzonie.

Skuteczne sposoby na zwalczanie gryzoni

Istnieje wiele sposobów na skuteczne pozbycie się szkodników, ale do najczęściej stosowanych i najskuteczniejszych należą:

 1. Odstraszacze gryzoni - są to tanie i skuteczne narzędzia służące do walki z różnymi rodzajami gryzoni. Odstraszacze ultradźwiękowe są bezpiecznym rozwiązaniem dla ludzi oraz zwierząt domowych i gospodarskich. Dzięki nim można uniknąć stosowania szkodliwych środków chemicznych, a gryzonie, takie jak myszy, szczury, tchórze czy kuny, będą omijały miejsce, w którym zostało zainstalowane urządzenie.

 2. Lepy na gryzonie - to popularna metoda walki z tymi szkodnikami. Jest skuteczna, gdy potrzebne jest wyeliminowanie pojedynczego gryzonia lub niewielkiej ilości stada. Działają one podobnie do pułapek na muchy.

 3. Granulat na gryzonie (rodentycydy) - to wysoce efektywna trutka na gryzonie o charakterze przemysłowym. W ciągu mniej niż 2 tygodni pozwala na skuteczne pozbycie się problemu uciążliwych gryzoni. Rodentycydy są również dostępne w postaci pasty lub bloków i występują w różnych rozmiarach - od 300 g do nawet 25 kg